Nowości
Wizyt:
Dzisiaj: 23Wszystkich: 231399

Problemy z polską klawiaturą Win98, DOS

Artykuły/Pomoc » Windows 98 » Problemy z polską klawiaturą Win98, DOS

 

DOS: W niektórych przypadkach, gdy otworzymy okno trybu MS-DOS (dotyczy to również "czystego" DOS'a), okazuje się, że nie działa poprawnie polska klawiatura - mimo że dobrze działa ona w trybie graficznym (Windows). Polskich znaków w trybie MS-DOS albo w ogóle nie ma, albo też znajdują się one w nietypowych miejscach na klawiaturze.

Aby rozwiązać ten problem, należy zmodyfikować zawartość pliku Autoexec.bat Znajdziecz go na dysku C:. Kliknij go prawym klawiszem myszki i wybierz polecenie Edytuj. Następnie sprawdź czy są tam następujące wpisy:

 

mode con codepage prepare=((852) C:WINDOWSCOMMANDega.cpi)

mode con codepage select=852

keyb pl,,C:WINDOWSCOMMANDkeybrd4.sys

 

Jeżeli są inne zmodyfikuj je. Zwróć szczególną uwagę na 3 wiersz. Zazwyczaj to tu powstaje błąd i zamiast keybrd4.sys jest keybrd2.sys. Popraw to w razie potrzeby. Następnie zapisz zmiany i uruchom ponownie komputer.

Windows: Gdy w środowisku graficznym klawiatura nie pracuje prawidłowo, najprawdopodobniej ktoś grzebał w Panelu sterowania.

Przejdź do Start | Ustawienia | Panel sterowania | Klawiatura. Na zakładce Język, w polu Zainstalowane języki... powinna znajdować się pozycja Polski Polski(programisty), a jako Język domyślny - Polski. Jeśli w polu Zainstalowane języki... widnieje samo Polski, należy to zmienić. Zaznacz ją, kliknij Właściwości i z rozwijalnej listy wybierz Polski(programisty). Potwierdź zmiany klikając na OK.

 

Znalezione w sieci...