Nowości
Wizyt:
Dzisiaj: 6Wszystkich: 233819

Pojęcia związane z forami internetowymi

 

 

Każdy z nas spotkał się na pewno kiedyś z forami internetowymi. Często wręcz uczestniczy w ich działalności czynnie i pisze wszystko na co ma ochotę. Czasem zdarza się, że ktoś nazwie go trollem albo powie, że flooduje. Cóż to wtedy oznacza? Warto wiedzieć o co jesteśmy oskarżani i za co nas chwalą. 

Zapraszam do lektury małego słowniczka pojęć forowych.

 

Podstawowe pojęcia.

 

EOT (ang. end of topic)- koniec tematu. Oznaczenie mające na celu pokazać, że użytkownicy zakończyli dyskusję na dany temat.

 

OFFTOPIC- oznacza grupę postów, które zboczyły z tematu. Często grupa takich postów oznaczona jest za pomocą [OFF] wpisanego przed nazwą tematu lub też tworzony jest odpowiedni dział, do którego zepsute tematy są przerzucane.

 

RANGA- jest to podpisik pod nazwą użytkownika przyznawany standardowo po zaliczeniu odpowiedniej ilości postów lub przyznawany danemu użytkownikowi indywidualnie.

 

AVATAR- to mały obrazek pod nickiem użytkownika, który jest jego wizytówką

 

 

Jak można rozrabiać?

 

FLOOD (floodować, floodowanie)- z ang. powódź. Jest to pojęcie oznaczające wielokrotne wklejanie tej samej wiadomości lub różnych wiadomości w krótkich odstępach czasu mające na celu zareklamowanie jakiejś rzeczy/strony/osoby/poglądu tak obecne na forach jak i we wszelkich innych narzędziach komunikacji tekstowej. Jest to takie zasypywanie informacjami, nad którym użytkownikowi trudno zapanować ze względu na szybkość ich pojawiania lub ich ilość. Jest to działanie negatywne. Jeśli floodujesz to jesteś zły.

 

BAN (banicja, banować)- jest to działanie mające na celu odebranie użytkownikowi uprawnień do pisania/czytania/bycia na forum dyskusyjnym. Działanie to ma na celu wyeliminowanie floodujących użytkowników, trolli itp. itd. Ogólnie tych, co rozrabiają i nie przestrzegają netykiety. Ban może być nałożony na użytkownika przez Administratora lub Moderatora, czyli osoby do tego uprawnione. W przypadku czatów ban może być uprzedzony KICKIEM, taką "żółtą kartką"- wykopaniem z możliwością powrotu.

 

TROLLING- polega na wysyłaniu obraźliwych, wulgarnych lub kontrowersyjnych wypowiedzi, mających na celu wywołanie burzliwej dyskusji, która "karmi Trolla". Troll jest osobą, której satysfakcję przynosi doprowadzanie do konfliktów wsród użytkowników. Merytoryczna strona dyskusji nie ma dla Trolla większego znaczenia. Liczy się chaos i nerwowość jaką wprowadza. Ponoć jest też zadowolony, jeżeli temat przez niego strollowany trafi do offtopica, śmietnika (killfile'a) lub po prostu zostanie oznaczona jako EOT.

 

PLONK- pojęcie dotyczcy usenetu i oznacza dodanie osoby, której postów nie chcemy czytać, do mordpliku, czyli wpisanie jej na listę osób, od których korespondencja będzie automatycznie kasowana (lub oznaczana jako już przeczytana) przez czytnik newsów lub program pocztowy. Stosowany jest zazwyczaj w stosunku do trolli i osób nagminnie łamiących netykietę.Samo słowo plonk najprawdopododobniej ma oznaczać odgłos uderzenia w dno killfile'a osoby, która właśnie została do niego wrzucona (dodana), może też być akronimem od angielskiego Put Lamer On Kill-File lub Please Leave Our Newsgroup, Kid. Słowo plonk jest także traktowane jako polski akronim Pewnie Lepiej Olać Niż Komentować i oddaje sens użycia poza usenetem, na forach dyskusyjnych, czatach, itp. - tam, gdzie nie istnieje mechanizm killfile'a. Inne rozwinięcie to Pi***y Lamer Opuścił Naszą Kompanię.

 

LAMER- (z języka ang. 'kulawy') - potoczne i pejoratywne określenie osoby niedojrzałej, upośledzonej społecznie, niekompetentnej w określonej dziedzinie lub mało inteligentnej. 

 

 

Inne

 

Prawo Godwina: Im dłużej trwa dyskusja internetowa, tym prawdopodobieństwo porównania czegoś lub kogoś do nazizmu lub Hitlera bliższe jest 1

 

Źródło: pl.wikipedia.org  napisany przez Paulina